تبلیغات
ღامربه معروف و نهی از منکر ღ - ღ پیامک های انحرافی ماه ربیع الاول ღ

ღامربه معروف و نهی از منکر ღ
 
پیامک های انحرافی اول ماه ربیع الاول 

چند روز گذشته حجم وسیعی از پیامک هایی که بین مردم رد و بدل شد،تبریک حلول ماه ربیع الاول بود. تبریک و تهنیت هم دارد ظاهرا؛ اما حلول این ماه نیز از جهاتی مثل عید فطر است. آدم  حال خودش را نمی فهمد. عزا بگیرد از اتمام فرصت ها و غفلت ها یا شادمان باشد از اتمام ماه سختی ها و مصیبت ها. به قول بنده خدا "کلاس درس محرم تموم شد. از همه کلاسای درس دنیا یه لنگه پا ایستادن دم درش به ما رسید".

 اما در این میان یکی از پیامک ها حدیثی است جعلی منسوب به پیامبر(ص): " هر کس مرا به خروج ماه صفر مژده دهد، بشارت بهشت را  به او می دهم". و پیامکی هنری به همین مضمون تا ماندگار اذهان مردم بماند حدیث جعلی پیامبر:

 مشکی از تن به درآرید ربیع آمده است

خم ابرو بگشایید ربیع آمده است

مژده ای، ختم رسل داد که آید به بهشت

هر که بر من خبر آرد که ربیع آمده است

اما اصل حدیث(که البته فرازی از یک روایت چند خطی است): "فمن بشّرنی بخروج آذار فله الجنة".

آذار یکی از ماههای رومی است که به غلط بر ماه صفر تطبیق داده و ترجمه کرده اند که "هر کس مرا به خروج ماه صفر بشارت دهد بهشت برای اوست". با تکیه بر همین روایت است که اول صفر هم همین حجم پیامک را داریم منتها با مضمون نحوست! ماه صفر و توصیه به صدقه زیاد.

صدر و ذیل روایت را که با هم می بینید روشن می شود قضیه هیچ ربطی به ماه صفر و نحوست و بشارت ماه ربیع الاول ندارد و انگشت به دهن می مانی از این همه انحراف در فهم و نقل:

روزى نبىّ اكرم صلّى اللَّه علیه و آله در مسجد قبا نشسته بودند و جمعى از صحابه به نزد آن حضرت شرف حضور داشتند. حضرت فرمودند: اوّلین كسى كه بر شما وارد شود اهل بهشت است، اصحاب كه این كلام را شنیدند برخى از آنها از جا برخاسته و بیرون رفتند و هر كدام سعی داشتند زودتر از دیگرى به مسجد برگردد تا اوّلین نفر محسوب شده و بدین ترتیب مستوجب بهشت گردد، پیامبر صلّى اللَّه علیه و آله از حركت ایشان آگاه گردید، خطاب به جماعت باقیمانده كرده و فرمودند: به زودى جماعتى بر شما وارد مى‏شوند كه هر یك بر دیگرى پیشى مى‏گیرد. "فمن بشّرنی بخروج آذار فله الجنة"؛  آن كه بشارت به من دهد كه ماه آذار خارج شده اهل بهشت مى‏باشد، جماعتى كه بیرون رفته بودند بازگشتند و در میان ایشان ابو ذر رحمة اللَّه علیه بود. رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله فرمودند: در چه ماهى از ماههاى رومى هستیم؟ ابوذر عرض كرد: یا رسول اللَّه ماه آذار خارج شده است.


طبقه بندی: دلنوشته، 
برچسب ها: پیامک ربیع، ربیع الاول، تبریک،  
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 12 دی 1392 توسط ღ ذره ღ